Početna strana > Hronika > Kornelius Adebar: "Pregovori Beograda sa Prištinom o praktičnim pitanjima"
Hronika

Kornelius Adebar: "Pregovori Beograda sa Prištinom o praktičnim pitanjima"

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 09. septembar 2010.

Kornelius Adebar iz Nemačkog saveta za međunarodne odnose smatra da je za Evropsku uniju najvažnije da Beograd pristane na pregovore o praktičnim pitanjima sa Prištinom.

On navodi da povratka na priču o statusu neće biti, i odgovara na pitanje BBC-ja koliko su na promenu stava Beograda uticale poruke ministara inostranih poslova Nemačke i Britanije da će, u protivnom, biti zaustavljen napredak Srbije ka EU.

Adebar kaže da je to rečeno na malo drugačiji način:

"Mislim da je poruka glasila: ako bude napretka oko Kosova, onda će biti napretka i oko približavanja Srbije Evropskoj uniji. Ono što želim da kažem je da su te dve stvari - Kosovo i EU - svakako posredno povezane. Zemlja ne može da uđe u EU ako nije rešila pitanje svojih granica. Znamo da je Kipar primljen pre nego što je rešen tamošnji teritorijalni spor, ali niko ne želi da se taj presedan ponovi. To znači da u principu Srbija mora da reši kosovsko pitanje najkasnije onda kada ispuni uslove za članstvo, i kada bude spremna da uđe u uniju. Dakle, ta dva pitanja su vezana uprkos tome što i političari iz EU govore da nisu. Verujem da se način na koji se o tome govori promenio tokom posete nemačkog ministra Vetervelea Beogradu, jer je on otvoreno rekao da su ta dva pitanja povezana", kaže Adebar.

Pronaći modus vivendi

Da li to onda znači da će Srbija morati da prizna nezavisnost Kosova pre nego što uđe u EU, bilo je pitanje BBC-ja.

"Srbija će morati da nađe nekakav modus vivendi, da nađe način da prizna status Kosova - kakav god on bio. Pri tome nemam u vidu puno priznanje nezavisnosti. Sećam se da su istočna i zapadna Nemačka tokom hladnog rata našle takav mehanizam. Jedna drugu nisu priznale, ali su obe zemlje bile članice UN, i imale su međudržavne ugovore. Dakle, postoji nivo koji je ispod punog priznanja i u tom pravcu treba ići."

Adebar: EU ne može da ponudi nekakav "specijalni status" za sever Kosova i za srpske enklave

Pominje se i mogućnost da je Srbiji, osim napredovanja ka članstvu u EU, obećan i nekakav "specijalni status" za sever Kosova i za srpske enklave južno od reke Ibra. Koliko u tome ima istine, BBC je upitao Korneliusa Adebara.

"Pretpostavljam da o tome znam koliko i vi - da se o tome razgovaralo... Ali to nije nešto što EU može da ponudi. O tome bi Srbija i Kosovo morali da se dogovore u pregovorima. Na severu Kosova postoji de fakto situacija koju vlada u Prištini mora da prizna, a dve strane moraju da nađu način da obezbede vladavinu prava u tom delu Kosova, i odgovore na pitanje kako će se zaštititi srpski manastiri južno od Ibra. To su praktična pitanja o kojima dve strane treba da se dogovore", smatra Kornelius Adebar iz Nemačkog saveta za međunarodne odnose.

(BBC)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner